Chleb orkiszowy ze słonecznikiem

chleb orkiszowy na drożdżach

Składniki na chleb orkiszowy ze słonecznikiem:

•  800 g mąki orkiszowej
•  100 g płatków orkiszowych
•  200 g drobno zgniecionych, prażonych nasion słonecznika
•  600 ml wody
•  1/6 kostki drożdży

Przygotowanie chleba orkiszowego ze słonecznikiem:

1. Mąkę nasypać na stolnice lub do szerokiej miski i zrobić zagłębienie. Do dzbanka nalać 600 ml ciepłej wody. Ok. 100 ml wody nalać do zagłębienia i rozpuścić w niej 1/6 kostki drożdży. Złączyć z taką ilością mąki, aby powstał tzw. zaczyn (jest to jednolity kawałek ciasta wielkości pięści). Przełożyć zaczyn do dzbanka z wodą a do pozostałego zagłębienia w mące nałożyć przyprawy, sól i cukier. Odczekać, aż zaczyn wyrośnie i wypłynie na powierzchnię wody.

2. Następnie przełożyć zaczyn do zagłębienia. Dolewając stopniowo pozostałą wodę, rozrobić gładkie, rzadkie ciasto. Na obrzeżach powinna jeszcze pozostać mąka.

3. Kolejno zarobić jej pozostałości, dopiero na samym końcu zagniatając ciasto. Zagniatanie powinno się odbywać spokojnie. Łagodnym ruchem rozciągamy ciasto na stolnicy, po czym znowu ściągamy. Trwa to dotąd, z reguły 5-10 min, aż zacznie się ono odrywać od raki i podłoża. Metoda ta sprawia, że mąka lepiej łączy się z płynem, dając soczystą, wilgotną masę. Jeśli jest ona zbyt rzadka, należy na koniec dodać nieco mąki.

4. Na koniec do ciasta dodać słonecznik i płatki orkiszowe.

5. Następnie tak przygotowane ciasto posypać mąką, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Po wyrośnięciu ciasto oderwać szpachelką od podłoża i podnieść – nie ugniatać! Ponownie posypać mąką i kolejny raz odstawić do wyrośnięcia na 25 min. Czynność tę powtórzyć trzykrotnie.

6. Gotowe ciasto „oszlifować”, tzn. tak długo obracać je na stolnicy w zagłębieniach dłoni, aż masa nabierze jednolitości.

7. Chleb uformować wg uznania. Wierzch posmarować pędzlem umoczonym w ciepłej wodzie.

8. Piec w temperaturze 220°C. Po 10 min temperaturę pieczenia obniżyć do 200°C i piec jeszcze ok. 40-50 min.

(przepis pochodzi z książki „Kuchnia świętej Hildegardy”,B. Pregenzer, B. Schmidle)